Historyczne nazewnictwo geodety i wykonywanych przez niego czynności
Geodeta jest osobą wysoce wykwalifikowaną, wykonującą prace geodezyjne, a więc czynności ściśle wiążące się z pomiarami niewielkich powierzchni. Mierzenie i wydzielanie takiego typu powierzchni – gruntów mniejszych – nazywane jest geodezją niższą. Jeszcze do 1945 roku, zawód geodety nosił miano zawodu zaufania publicznego, a samego geodetę nazywano mierniczym przysięgłym. Wtedy, warsztat geodety skupiał się na rozpatrywaniu się w dziedzinie geodezji jako dziedzinie naukowej, a zawód geodety, który w praktyce wykonywał czynności pomiarowe i wydzielające, był określany miernictwem. Współcześnie nie stosuje się już takiego podziału. Został on usunięty z powodów politycznych.
Współczesny geodeta
Głównym zadaniem geodety jest wyznaczanie poszczególnych, ściśle określonych kształtów obszarów gruntu. Geodeta jest odpowiednio wykwalifikowany do pełnienia funkcji wydzielania linii granicznych, a swoją działalność może wykonywać dzięki fachowej wiedzy, którą musiał posiąść, aby podjąć zawód geodety oraz poprzez jej praktyczne wykorzystanie i połączenie z działaniem w terenie, pełnym wyzwań w odpowiednim wydzielaniu obszarów. Istnieje szereg uprawnień, które osoba wykonująca zawód geodety musi posiadać, aby brać odpowiedzialność za samodzielnie wykonywane prace, które może realizować dzięki takim uprawnieniom.
Geodeta – prawo do wykonywania zawodu
Do wymogów, jakie trzeba spełnić by móc zajmować się zawodowo geodezją zalicza się przede wszystkim posiadanie dyplomu ukończenia szkoły/studiów o profilu geodezji i kartografii oraz wykazanie się odpowiednimi umiejętnościami w tych dziedzinach. Geodeta musi wykazywać się również znajomością przepisów kluczowych do prawnie odpowiedniej działalności. Niezbędne są też kwalifikacje do czynności prawnych, a więc posiadanie pełnych zdolności pod względem prawa i niekaralność, a także praktyka tego zawodu – doświadczenie, które każdy geodeta powinien nabywać przez 2 lata po ukończeniu studiów, lub przez 6 lat po ukończeniu szkoły średniej.
Praktyka zawodowa jest niezbędna – potwierdza, czy osoba chcąca wykonywać w pełni samodzielnie ten zawód jest do tego zdolna. Praktyka służy też więc eliminacji możliwości popełnienia karygodnych błędów, które mogłyby się zdarzyć podczas tak odpowiedzialnej pracy, jaką wykonuje geodeta.